Edinburgh 2013

News, features and reviews from the Edinburgh Fringe, Edinburgh International Festival and Edinburgh International Book Festival 2013.

Five-star shows

[title of show] *****

Hunter Bell and Jeff Bowen (patch of blue theatre at Assembly Checkpoint).
Reviewer: Liam Blain

All or Nothing? *****

James Callàs Ball (The Callàs Company at Greenside).
Reviewer: Liam Blain

Austen's Women,

Austen's Women *****

(Dyad Productions at Assembly George Square).
Reviewer: Graeme Strachan

Between *****

Oskar Brown (Fourword Productions at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Liam Blain

Bianco *****

(NoFit State Circus at NoFit State Big Top).
Reviewer: Catherine Lamm

Blam! Kristján Ingimarsson, Lars Gregersen, Didier Oberlé, Joen Højerslev, Søren Meisner

BLAM! *****

Kristján Ingimarsson and Jesper Pedersen (Teater Neander, Denmark at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Allison Vale

Breaking the Silence,

Breaking the Silence *****

Rivka Bekerman-Greenberg (ManyTracks & Theater Resources Unlimited at C Nova).
Reviewer: Philip Fisher

Champ *****

(Artscape & Assembly South African Season at Assembly Roxy).
Reviewer: Catherine Lamm

Phoebe Waller-Bridge, Richard Davenport

Fleabag *****

Phoebe Waller-Bridge (DryWrite at Underbelly, Cowgate).
Reviewer: Philip Fisher

Growing Pains *****

Rebekah Whiteley, Jill Hucklesby and Dave Jackson (The Theatre Workshop at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Robin Strapp

Cristina Catalina, Richard Davenport

Jekyll & Hyde *****

Jonathan Holloway, based on the novella by Robert Louis Stevenson (Flipping the Bird, in association with Red Shift Theatre Company at Assembly Roxy).
Reviewer: Philip Fisher

Mairi Phillips, Joseph Reay-Reid and Tibu Fortes,

L.O.V.E. *****

William Shakespeare (Volcano at Assembly Roxy).
Reviewer: Philip Fisher

Lady Rizo ,

Lady Rizo *****

(Assembly Checkpoint).
Reviewer: Amy Yorston

Leo *****

(Circle of Eleven and Assembly at Assembly George Square).
Reviewer: Catherine Lamm

Nirbhaya,

Nirbhaya *****

Yael Farber (Assembly Hall).
Reviewer: Philip Fisher

Party Piece *****

Rob Salmon (New Wolsey Young Associates at Bedlam Theatre).
Reviewer: Liam Blain

Declan Conlon and Patrick O'Kane, Anthony Woods

Quietly *****

Owen McCafferty (Abbey Theatre, Dublin at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Red Bastard,

Red Bastard *****

Eric Davis (Assembly George Square).
Reviewer: Seth Ewin

Rites *****

Adapted from Wedekind's Spring Awaking by Tim Norton and Joanna Billington (Young Pleasance at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Robin Strapp

Madeleine Potter,

Tejas Verdes *****

Fermín Cabal, translated by Robert Shaw (Just Festival at St John’s).
Reviewer: Philip Fisher

The Early Hours *****

Suzanne Marston (Impington Performance at Paradise in Augustines).
Reviewer: Robin Strapp

The Extremists,

The Extremists *****

C J Hopkins (Clancy Productions at Assembly Roxy).
Reviewer: Philip Fisher

The List *****

Jennifer Tremblay translated by Shelley Tepperman (Stellar Quines Theatre Company at Summerhall).
Reviewer: Robin Strapp

The Play That Goes Wrong *****

Henry Lewis, Jonathan Sayer and Henry Shields (Mischief Theatre at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Robin Strapp

The Three Little Pigs,

The Three Little Pigs *****

Rob van Vuuren, James Cairns and Albert Pretorius (Pink Couch at Assembly George Square).
Reviewer: Philip Fisher

The Tin Ring *****

Zdenka Fantlova, adapted by Mike Alfreds and Jane Arnfield (Human Remain at Summerhall).
Reviewer: Robin Strapp

Theatre Uncut,

Theatre Uncut Week 1 *****

Neil Labute, The TEAM, Davey Anderson, Clara Brennan (Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Theatre Uncut,

Theatre Uncut Week 2 *****

Tanika Gupta, Theatre Ad Infinitum, A J Taudevin, Rob Drummond (Theatre Uncut at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Working on a Special Day,

Working on a Special Day *****

Gigliola Fantoni (trans Danya Taymor, Ana Graham & Antonio Vega) (Por Piedad Teatro at Assembly George Square).
Reviewer: Louise Lewis

Fringe news

The Scotsman Fringe First Awards

Now in its 40th year, the The Scotsman Fringe First Awards continue to celebrate innovation in—and challenging—all genres at Edinburgh's Fringe Festival.

Sandra Giorgetti, 25 August 2013

Writer’s dark times lead to “chilling” Buxton tale

An “intense and chilling tale” that is “firmly within the horror genre but also raises poignant issues relating to mental health” gets an outing at Buxton Fringe before going to Edinburgh.

Steve Orme, 13 July 2013

Ridley première for Royal Exchange

Time Out, Evening Standard and Critics' Circle Award-winner Philip Ridley's Dark Vanilla Jungle will première this summer.

David Upton, 12 July 2013

Melody sings tribute to Kander and Ebb

Diva-chanteuse Melody La Rouge performs a tribute to Kander and Ebb at Buxton Fringe before a two-week run in Edinburgh and a one-off performance in London in September.

Steve Orme, 06 July 2013

Edinburgh-bound companies stop off in Derby

Some of the "most exciting fringe theatre companies from across the UK" will be able to showcase their work in Derby before going to the Edinburgh Festival.

Steve Orme, 06 July 2013

NORTH Goes on a Festival Tour

NORTH, a young company originally set up by Newcastle’s Northern Stage, is to tour its debut show to three festivals.

Peter Lathan, 12 June 2013

IdeasFund Edinburgh 2013

Support for young people taking a show to the Edinburgh Fringe.

Sandra Giorgetti, 10 January 2013

Ratings

***** Kill for a ticket
**** Definitely one to try to see
*** A decent show, but nothing to shout about
** There are better shows on which to spend your money
* Best avoided

Book Festival reviews

Liz Lochhead

(Edinburgh International Book Festival).
Reviewer: David Chadderton

Michael Bogdanov signing at Edinburgh International Book Festival, David Chadderton

Michael Bogdanov

(Edinburgh International Book Festival).
Reviewer: David Chadderton

Philip Zeigler signing books at Edinburgh Book Festival, David Chadderton

Philip Ziegler

(Edinburgh International Book Festival).
Reviewer: David Chadderton

Rupert Everett

(Edinburgh International Book Festival).
Reviewer: David Chadderton

EIF reviews

Kate Valk and Scott Shepherd, Mihaela Marin

Hamlet **

William Shakespeare (The Wooster Group at Royal Lyceum Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Histoire d'amour,

Histoire d'amour ***

Adapted by Juan Carlos Zagal and Montserrat Quezada, after the novel by Régis Jauffret (King’s Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Leaving Planet Earth, Douglas Chalmers

Leaving Planet Earth **

Catrin Evans and Lewis Hetherington (Grid Iron at Ed Int Climbing).
Reviewer: Philip Fisher

Wu Hsing-kuo,

Metamorphosis **

Wu Hsing-kuo (Contemporary Legend Theatre at King’s Theatre ).
Reviewer: Philip Fisher

Fringe reviews

[title of show] *****

Hunter Bell and Jeff Bowen (patch of blue theatre at Assembly Checkpoint).
Reviewer: Liam Blain

4.48 Psychosis **

Sarah Kane (City of London Academy at theSpace on the Mile).
Reviewer: Liam Blain

4.48 Psychosis,

4.48 Psychosis ***

Sarah Kane (DEM Productions at C nova).
Reviewer: Graeme Strachan

Alexei Sayle,

Alexei Sayle ****

(Alexei Sayle / The Stand Comedy Club at The Stand Comedy Club).
Reviewer: Graeme Strachan

Ali J,

Ali J ***

Shekinah Jacob (Evam at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Philip Fisher

All or Nothing? *****

James Callàs Ball (The Callàs Company at Greenside).
Reviewer: Liam Blain

Anna **

(Badac Theatre Company at Summerhall).
Reviewer: Seth Ewin

Anoesis ***

(Junction 25 at Summerhall).
Reviewer: Liam Blain

Around Miss Julie,

Around Miss Julie ***

Harry Standjofski (Hopegrown Productions at C nova).
Reviewer: Amy Yorston

Austen's Women,

Austen's Women *****

(Dyad Productions at Assembly George Square).
Reviewer: Graeme Strachan

Avenue Q ****

Robert Lopez, Jeff Marx and Jeff Whity (Royal Conservatoire of Scotland at Assembly Hall).
Reviewer: Liam Blain

Baddies,

Baddies **

Robert Walker (Regency Rep at theSpace on the Mile).
Reviewer: Graeme Strachan

Ban This Filth!,

Ban This Filth! ***

Alan Bissett (Scottish Storytelling Centre).
Reviewer: Graeme Strachan

Bassett ***

(Flatpacktheatre at theSpace on North Bridge).
Reviewer: Graeme Strachan

Beeston Rifles **

Philip Stokes (Horizon Arts at Underbelly, Cowgate).
Reviewer: Philip Fisher

Best Kept Secrets *

(Phrop Theatre Company at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Liam Blain

Between *****

Oskar Brown (Fourword Productions at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Liam Blain

Bianco *****

(NoFit State Circus at NoFit State Big Top).
Reviewer: Catherine Lamm

Bitch Boxer,

Bitch Boxer ***

Charlotte Josephine (Snuff Box Theatre at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Graeme Strachan

Blam! Kristján Ingimarsson, Lars Gregersen, Didier Oberlé, Joen Højerslev, Søren Meisner

BLAM! *****

Kristján Ingimarsson and Jesper Pedersen (Teater Neander, Denmark at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Allison Vale

Bonk! ***

Crowtown Theatre Company (Crowtown Theatre at The Space @ Jury's Inn).
Reviewer: Robin Strapp

Boys *

Ella Hickson (No Prophet Theatre Company and Close Up Theatre at C aquila).
Reviewer: Seth Ewin

Brand New Ancients ****

Kate Tempest (Kate Tempest and Battersea Arts Centre at Traverse Theatre).
Reviewer: David Chadderton

Breaker,

Breaker ***

Salka Gudmundsdottir, translated by Graeme Maley (Sodid Svid Theatre Company at Underbelly, Cowgate).
Reviewer: Philip Fisher

Breaking the Silence,

Breaking the Silence *****

Rivka Bekerman-Greenberg (ManyTracks & Theater Resources Unlimited at C Nova).
Reviewer: Philip Fisher

Omphile Molusi with Sello Motloung and Lillian Tshabalala, Michael Brosilow

Cadre ****

Omphile Molusi (Chicago Shakespeare Theater at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Cain *

Lord Byron (Municipal Theatre London at theSpace @ Jury's Inn).
Reviewer: Catherine Lamm

Captain Amazing,

Captain Amazing ***

Alistair McDowall (St Stephens).
Reviewer: Philip Fisher

Thomas Dennis,

Chalk Farm ****

Kieran Hurley and A.J. Taudevin (ThickSkin at Underbelly, Cowgate).
Reviewer: Philip Fisher

Champ *****

(Artscape & Assembly South African Season at Assembly Roxy).
Reviewer: Catherine Lamm

Chatroom ***

Enda Walsh (Out of Town Productions at the Space on North Bridge).
Reviewer: Seth Ewin

Children of Mine,

Children of Mine ****

Mark Jermin (Jermin Productions at Venue 13).
Reviewer: Graeme Strachan

Blythe Duff, Eoin Carey

Ciara ****

David Harrower (Datum Point Productions at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Company Man ***

(Cheeky Park (Japan) at C Chambers Street).
Reviewer: Catherine Lamm

Contractions ****

Mike Bartlett (Sussex University Drama Society at C Nova).
Reviewer: Liam Blain

Gemma Whelan,

Dark Vanilla Jungle ****

Philip Ridley (Supporting Wall at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Philip Fisher

DNA **

Dennis Kelly (King's Players at Zoo Southside).
Reviewer: Liam Blain

Don Quijote,

Don Quijote ****

(Tom Frankland and Keir Cooper, in association with Ultimo Comboio at Summerhall).
Reviewer: Seth Ewin

Ben Moor,

Each of Us ****

Ben Moor (Pleasance Courtyard).
Reviewer: Philip Fisher

Entertaining Mr Orton, Nick Rutter

Entertaining Mr Orton ****

Martin Mulgrew (Tower Theatre Company at C Chambers Street).
Reviewer: Robin Strapp

Eric and Little Ern ***

Devised by Ian Ashpitel and Jonty Stephens featuring material from Eddie Braben, Dick Hills and Sid Green (Seabright Productions at Gilded Balloon Teviot).
Reviewer: David Chadderton

Expiration Date *

Rose-Marie Brandwein (Picaresque Players Theatre Company at Spotlites @ The Merchants' Hall).
Reviewer: Catherine Lamm

Fight Night,

Fight Night **

Ontroerend Goed (Ontroerend Goed at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Phoebe Waller-Bridge, Richard Davenport

Fleabag *****

Phoebe Waller-Bridge (DryWrite at Underbelly, Cowgate).
Reviewer: Philip Fisher

Forest Boy ****

Scott Gilmour and Claire McKenzie (The Royal Conservatoire of Scotland at Assembly George Square).
Reviewer: Robin Strapp

Freak Show ****

Claire McKenzie and Scott Gilmour (The Royal Conservatoire of Scotland at Assembly George Square).
Reviewer: Robin Strapp

From Where I'm Standing,

From Where I'm Standing ****

Sarah Henley and Kate Robson-Stuart (:Delirium: at Underbelly, Cowgate).
Reviewer: Philip Fisher

Genesis/Golgotha,

Genesis/Golgotha ****

Don Nigro (Clancy Productions at Assembly, George Square).
Reviewer: Philip Fisher

God of Carnage ***

Yasmina Reza, translated by Christopher Hampton (YO10 productions at Greenside).
Reviewer: Seth Ewin

Gotcha ***

Barrie Keefe (Reading University Drama Society at C Nova).
Reviewer: Robin Strapp

Greg Proops ****

(Gilded Balloon Teviot).
Reviewer: David Chadderton

Lucy Ellinson, Iona Firouzabadi

Grounded ***

George Brant (Gate at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Growing Pains *****

Rebekah Whiteley, Jill Hucklesby and Dave Jackson (The Theatre Workshop at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Robin Strapp

Gym Party ***

Made In China in collaboration with performers (Made In China at Summerhall).
Reviewer: Seth Ewin

Hansel and Gretel,

Hansel and Gretel ****

Engelbert Humperdinck, translated by Christopher Moon-Little (Opera Holloway at Space @ Surgeon’s Hall).
Reviewer: Philip Fisher

Nick Blakeley and Alice White,

Happy Never After **

Hannah Rodger (Festival Highlights at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Philip Fisher

Have I No Mouth *

Brokentalkers (Brokentalkers at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Alon Nashman,

Hirsch ***

Alon Nashman and Paul Thompson (Stratford Festival Canada at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Philip Fisher

Tom Vaughan-Lawlor, Patrick Redmond

Howie the Rookie ****

Mark O’Rowe (Landmark Productions at Assembly Hall).
Reviewer: Philip Fisher

I (Honestly) Love You, Nick Rutter

I (Honestly) Love You ***

Damon Lockwood (Lockwood Productions (Australia) at C aquila).
Reviewer: Graeme Strachan

Declan Rodgers, Andy Clark, Matthew Bulgo and James Hillier, Jeremy Abrahams

I’m With the Band ***

Tim Price (Wales Millennium Centre at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Cristina Catalina, Richard Davenport

Jekyll & Hyde *****

Jonathan Holloway, based on the novella by Robert Louis Stevenson (Flipping the Bird, in association with Red Shift Theatre Company at Assembly Roxy).
Reviewer: Philip Fisher

Kubrick *

David Byrne (Pleasance Courtyard).
Reviewer: Philip Fisher

Mairi Phillips, Joseph Reay-Reid and Tibu Fortes,

L.O.V.E. *****

William Shakespeare (Volcano at Assembly Roxy).
Reviewer: Philip Fisher

Lady Rizo ,

Lady Rizo *****

(Assembly Checkpoint).
Reviewer: Amy Yorston

Leo *****

(Circle of Eleven and Assembly at Assembly George Square).
Reviewer: Catherine Lamm

Little Shop Of Horrors **

Alan Menken and Howard Ashman (Stage by Stage at Sweet Grassmarket).
Reviewer: Liam Blain

London Road, Sea Point **

Nicholas Spagnoletti (KBT Productions at Assembly George Square).
Reviewer: Philip Fisher

Long Distance Affair,

Long Distance Affair ***

Conceived by Ana Margineanu, developed with Tamilla Woodard, various playwrights (PopUp Theatrics at Summerhall).
Reviewer: Seth Ewin

Susan Cookson and Steve Huison,

Losing the Plot ***

John Godber (Theatre Royal Wakefield at New Town Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Macbeth ***

William Shakespeare (Thrust Stage at theSpace on the Mile).
Reviewer: Catherine Lamm

Major Tom and Victoria Melody,

Major Tom ****

Victoria Melody (Summerhall).
Reviewer: Seth Ewin

Phill Jupitus, Idil Sukan

Making News ***

Robert Khan and Tom Salinsky (Pleasance Courtyard).
Reviewer: Philip Fisher

Max and Ivan: The Reunion,

Max and Ivan: The Reunion ****

(Mick Perrin Worldwide in association with Dawn Sedgwick Management at Pleasance Dome).
Reviewer: Amy Yorston

Measure for Measure ***

William Shakespeare (Theatre Oikos at Zoo Southside).
Reviewer: Robin Strapp

Merrily We Roll Along **

Geroge Furth and Stephen Sondheim (Red Oak Tree Theatre Company at Greenside).
Reviewer: Liam Blain

Missing ****

(Engineer Theatre at Underbelly, Cowgate).
Reviewer: Liam Blain

Next Door ****

Troels Hagen Findsen, Marc Gassot and Katrina Bugaj (Out of Balanz at Underbelly Cowgate).
Reviewer: Liam Blain

Nirbhaya,

Nirbhaya *****

Yael Farber (Assembly Hall).
Reviewer: Philip Fisher

Ronnie Toms and Albert Welling,

No Direction ***

Albert Welling (Assembly George Square).
Reviewer: Philip Fisher

Noodles ****

(NoFit State Circus at New Town Thetre).
Reviewer: Catherine Lamm

Not The Messiah,

Not The Messiah ****

Tom Crawshaw (Three's Company at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Graeme Strachan

On The Beach ***

John Osborne (Pleasance Dome).
Reviewer: Robin Strapp

The Paper Birds,

On the One Hand ***

The Paper Birds (The Paper Birds at St Stephens).
Reviewer: Philip Fisher

Our Fathers,

Our Fathers ****

(Babakas at Summerhall).
Reviewer: Seth Ewin

Party Piece *****

Rob Salmon (New Wolsey Young Associates at Bedlam Theatre).
Reviewer: Liam Blain

Peep,

Peep ***

Various (Assembly George Square).
Reviewer: Philip Fisher

Play for September ****

Olivia Hirst (Lost Watch at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Robin Strapp

Preen Back Yer Lugs!,

Preen Back Yer Lugs! ****

Anders Slotte, Christoffer Mellgren and Tobias Zilliacus in a Scottish Version by Paul F Matthews (Svenska Teatern at Pleasance Dome).
Reviewer: Philip Fisher

Pudasi ****

(Norian Maro (Korean) at C Chambers Street).
Reviewer: Catherine Lamm

Declan Conlon and Patrick O'Kane, Anthony Woods

Quietly *****

Owen McCafferty (Abbey Theatre, Dublin at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Red Bastard,

Red Bastard *****

Eric Davis (Assembly George Square).
Reviewer: Seth Ewin

Repertory Theatre ****

Eldad Cohen (The Elephant and Mouse at C Chambers Street).
Reviewer: Robin Strapp

Rich Hall,

Rich Hall ****

(Off The Kerb Productions at Assembly George Square).
Reviewer: Graeme Strachan

Rites *****

Adapted from Wedekind's Spring Awaking by Tim Norton and Joanna Billington (Young Pleasance at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Robin Strapp

Sandel ****

Angus Stewart adapted by Glenn Chandler (Boys of the Empire at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Robin Strapp

Sincerely, Mr Toad ***

David Hutchinson (Sell A Door Theatre Company at Pleasance Dome).
Reviewer: Liam Blain

Sleeping Soldiers ***

(Too Many Cooks (Boston & Glasgow) at C Chambers Street).
Reviewer: Graeme Strachan

Miquel Segovia, Albert Pérez and Mónica Almirall,

Solfatara ***

(Atresbandes at Summerhall).
Reviewer: Seth Ewin

Dame Janet Suzman and Khayalethu Anthony,

Solomon and Marion ****

Lara Foot (Baxter Theatre Centre at Assembly Hall).
Reviewer: Philip Fisher

Eva O’Connor,

Substance **

Eva O’Connor (Sunday’s Child at C Nova).
Reviewer: Philip Fisher

Take It Interns ****

Harry Zundel, Ronan Shiels, Ollie Feather, Theo Scholefield and Letty Thomas (1945 Productions at C Chambers Street).
Reviewer: Robin Strapp

Madeleine Potter,

Tejas Verdes *****

Fermín Cabal, translated by Robert Shaw (Just Festival at St John’s).
Reviewer: Philip Fisher

Ten Out of Ten,

Ten Out of Ten ***

Terry O’Donovan, Stuart Barter and Clare Dunn (Assembly Hall).
Reviewer: Philip Fisher

The Adventure ****

Bad Physics (Bad Physics at Pleasance Up The Hill).
Reviewer: Robin Strapp

The Autumn of Han,

The Autumn of Han ****

(Red Dragonfly Productions and Grist To The Mill Productions at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Graeme Strachan

The Babysitter ***

Breman Rajkumar (In Depth at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Robin Strapp

The Boss of it All,

The Boss of It All ***

Jack McNamara, Based on the Film by Lars von Trier (New Perspectives at Assembly Roxy).
Reviewer: Philip Fisher

The Cherry Orchard ***

Anton Chekhov, translated by Hannah Polonsky, Frankie Parham,Olga Zabotkina and Megan Sullivan, adapted from their translation by Ben Weaver-Hincks and Felix Stevenson (Kronos Productions at C aquila).
Reviewer: Amy Yorston

The Early Hours *****

Suzanne Marston (Impington Performance at Paradise in Augustines).
Reviewer: Robin Strapp

Rudi Dharmalingam and Neve McIntosh,

The Events ****

David Greig (Actor’s Touring Company at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

The Extremists,

The Extremists *****

C J Hopkins (Clancy Productions at Assembly Roxy).
Reviewer: Philip Fisher

Tom Richards as Richard Barraclough, John Roberts

The Ghost Hunter ****

Stewart Pringle (Theatre of the Damned at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Graeme Strachan

The Graveyard Slot,

The Graveyard Slot ***

(Hecate Theatre Company at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Graeme Strachan

The List *****

Jennifer Tremblay translated by Shelley Tepperman (Stellar Quines Theatre Company at Summerhall).
Reviewer: Robin Strapp

The Lost Gatsby,

The Lost Gatsby **

(8p8 Theatre Company at theSpace @ Surgeons Hall).
Reviewer: Graeme Strachan

The Man in the Moone ***

Rhum and Clay (Rhum and Clay Theatre Company at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Robin Strapp

The Okavango Macbeth *

Libretto by Alexander McCall Smith, music by Tom Cunningham (Edinburgh Studio Opera at Spotlites @ The Merchants' Hall).
Reviewer: Catherine Lamm

The Play That Goes Wrong *****

Henry Lewis, Jonathan Sayer and Henry Shields (Mischief Theatre at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Robin Strapp

The Road to Qatar! ***

Stephen Cole and David Krane (Aria Entertainment at C too).
Reviewer: Robin Strapp

The Secret Agent, Stephen Cummiskey

The Secret Agent ***

Theatre O and Matthew Hurt (Theatre O at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Kyle Secor,

The Shawshank Redemption ***

Adapted by Owen O’Neill and Dave Johns from the novella by Stephen King (The Assembly Rooms).
Reviewer: Philip Fisher

The Three Little Pigs,

The Three Little Pigs *****

Rob van Vuuren, James Cairns and Albert Pretorius (Pink Couch at Assembly George Square).
Reviewer: Philip Fisher

The Tin Ring *****

Zdenka Fantlova, adapted by Mike Alfreds and Jane Arnfield (Human Remain at Summerhall).
Reviewer: Robin Strapp

The Trial **

Franz Kafka (We Keep You Company at Just the Tonic at The Caves).
Reviewer: Liam Blain

The Vanish Inquisition *

Philip Stokes and Richard Turner (Horizon Arts at Underbelly, Cowgate).
Reviewer: Philip Fisher

The Waiting Room ***

Wole Oguntokun (Renegade Theatre at Assembly George Square).
Reviewer: Robin Strapp

Theatre Uncut,

Theatre Uncut Week 1 *****

Neil Labute, The TEAM, Davey Anderson, Clara Brennan (Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Theatre Uncut,

Theatre Uncut Week 2 *****

Tanika Gupta, Theatre Ad Infinitum, A J Taudevin, Rob Drummond (Theatre Uncut at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Theatre Uncut,

Theatre Uncut Week 3 ****

Tim Price, Mark Thomas, TEAM, Kieran Hurley, Lewis Hetherington (Theatre Uncut at Traverse Theatre).
Reviewer: Philip Fisher

Thor of the Common Man ***

(Theatre SanTuoQi / Performance Infinity at theSpace on North Bridge).
Reviewer: Catherine Lamm

Threeway,

Threeway **

D C Jackson (The Invisible Dot at Pleasance Courtyard).
Reviewer: Philip Fisher

Ulysses,

Ulysses ****

James Joyce, adapted for the Stage by Dermot Bolger (Tron at Paterson’s Land).
Reviewer: Philip Fisher

Undone,

Undone **

Wessel Pretorius (Wordsmith’s Theatre Factory at Assembly George Square).
Reviewer: Philip Fisher

Vinegar Tom ****

Caryl Churchill (Warwick University Drama Society at C Nova).
Reviewer: Robin Strapp

Voices Made Night,

Voices Made Night ***

Based on the Stories by Mia Couto (Magnet Theatre at Assembly Hall).
Reviewer: Philip Fisher

Working on a Special Day,

Working on a Special Day *****

Gigliola Fantoni (trans Danya Taymor, Ana Graham & Antonio Vega) (Por Piedad Teatro at Assembly George Square).
Reviewer: Louise Lewis