British Theatre Guide logo
 
News

 

Links

Articles

News

Reviews

Amateur Theatre

Contact

Other Resources

Bookstore

Forum

Search the Site

 

Dateline: 16th January, 2003

Olivier Awards Nominations

The nominations for the 2003 Olivier Awards, organised by the Society of London Theatre, are as follows:

Best Actress

  • Anita Dobson for Frozen at the RNT Cottesloe
  • Clare Higgins for Vincent in Brixton at the RNT Cottesloe and Wyndham's
  • Gwyneth Paltrow for Proof at the Donmar Warehouse
  • Emily Watson for Uncle Vanya at the Donmar Warehouse

Best Actor

  • Michael Gambon for A Number at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court
  • Simon Russell Beale for Uncle Vanya at the Donmar Warehouse
  • Mark Rylance for Twelfth Night at Shakespeare's Globe
  • David Tennant for Lobby Hero at the Donmar Warehouse and New Ambassadors

Best Performance in a Supporting Role

  • Essie Davis for A Streetcar Named Desire at the RNT Lyttelton
  • Jessica Stevenson for The Night Heron at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court
  • Mark Strong for Twelfth Night at the Donmar Warehouse
  • Sian Thomas for Up for Grabs at Wyndham's

Best New Play

Best New Comedy

  • Damsels in Distress - Roleplay by Alan Ayckbourn at the Duchess
  • Dinner by Moira Buffini at The RNT Loft
  • Lobby Hero by Kenneth Lonergan at the Donmar Warehouse and New Ambassadors
  • The Lieutenant of Inishmore by Martin McDonagh at The Pit and the Garrick

Best Revival

  • Abigail's Party by Mike Leigh at the New Ambassadors
  • A Streetcar Named Desire by Tennessee Williams at the RNT Lyttelton
  • Twelfth Night by William Shakespeare and Uncle Vanya by Anton Chekhov, a version of the play by Brian Friel, in repertory at the Donmar Warehouse
  • Twelfth Night by William Shakespeare at Shakespeare's Globe

Best New Musical

  • Bombay Dreams music by A R Rahman, lyrics by Don Black, book by Meera Syal based on an idea by Shekhar Kapur and Andrew Lloyd Webber at the Apollo Victoria
  • Chitty Chitty Bang Bang music and lyrics by Richard M Sherman and Robert B Sherman, adapted for the stage by Jeremy Sams, based on the MGM/United Artists Motion Picture at the London Palladium
  • Our House by Tim Firth, music and lyrics by Madness at the Cambridge
  • Taboo music and lyrics by Boy George, book by Mark Davies at The Venue

Outstanding Musical Production

  • Anything Goes music and lyrics by Cole Porter, original book by PG Wodehouse and Guy Bolton and Howard Lindsay & Russel Crouse, new book by Timothy Crouse & John Weidman at the RNT Olivier
  • Oh What a Lovely War Joan Littlewood's musical entertainment by Theatre Workshop, Charles Chilton, Gerry Raffles and Members of the Original Cast at the Open Air

Best Entertainment

  • Contact by Susan Stroman and John Weidman at the Queen's
  • Elaine Stritch at Liberty constructed by John Lahr, reconstructed by Elaine Stritch at The Old Vic
  • Play Without Words devised by Matthew Bourne, music by Terry Davies at the RNT Lyttelton
  • Rory Bremner with John Bird and John Fortune at the Albery

Best Actress in a Musical or Entertainment

  • Janie Dee for My One and Only at the Piccadilly
  • Joanna Riding for My Fair Lady at the Theatre Royal Drury Lane
  • Elaine Stritch for Elaine Stritch at Liberty at The Old Vic
  • Sarah Wildor for Contact at the Queen's

Best Actor in a Musical or Entertainment

  • Tim Flavin for My One and Only at the Piccadilly
  • Alex Jennings for My Fair Lady at the Theatre Royal Drury Lane
  • Michael Jibson for Our House at the Cambridge
  • Euan Morton for Taboo at The Venue

Best Supporting Performance in a Musical or Entertainment

  • Paul Baker for Taboo at The Venue
  • Sharon D Clarke for We Will Rock You at the Dominion
  • Jenny Galloway for My One and Only at the Piccadilly
  • Nichola McAuliffe for Chitty Chitty Bang Bang at the London Palladium
  • Craig Urbani for Contact at the Queen's

Best Director

Matthew Bourne for Play Without Words at the RNT Lyttelton
Richard Eyre for Vincent in Brixton at the RNT Cottesloe
Edward Hall for Rose Rage at the Haymarket
Sam Mendes for Twelfth Night and Uncle Vanya in repertory at the Donmar Warehouse

Best Theatre Choreographer

  • Matthew Bourne and the Company for Play Without Words at the RNT Lyttelton
  • Peter Darling for Our House at the Cambridge
  • Craig Revel Horwood for My One and Only at the Piccadilly
  • Susan Stroman for Contact at the Queen's

Best Set Design

  • A Steetcar Named Desire designed by Bunny Christie at the RNT Lyttelton
  • Chitty Chitty Bang Bang designed by Anthony Ward at the London Palladium
  • Play Without Words designed by Lez Brotherston at the RNT Lyttelton
  • The Coast of Utopia designed by William Dudley at the RNT Olivier

Best Costume Design

  • Bombay Dreams designed by Mark Thompson at the Apollo Victoria
  • Taboo designed by Mike Nicholls at The Venue
  • The Coast of Utopia designed by William Dudley at the RNT Olivier
  • Twelfth Night designed by Jenny Tiramani at Shakespeare's Globe

Best Lighting Design

  • A Streetcar Named Desire designed by Paul Pyant at the RNT Lyttelton
  • Play Without Words designed by Paule Constable at the RNT Lyttelton
  • The Bacchai designed by Peter Mumford at the RNT Olivier
  • The Coast of Utopia designed by David Hersey at the RNT Olivier

Most Promising Playwright

  • Charlotte Eilenberg for The Lucky Ones at Hampstead Theatre
  • Christopher Shinn for Where Do We Live at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court

Most Promising Performer

  • Noel Clarke for Where Do We Live at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
  • Toby Dantzic for Where Do We Live at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
  • Sam Heughan for Outlying Islands at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court
  • Sid Mitchell for The Dead Eye Boy at Hampstead Theatre

Index A-F
Index G-K
Index L-Q
Index R-Z

News Archive A-L
News Archive M-Z
Production News Archive

Please note that all three Archive indices are very long and will therefore take some time to download.

 

 

©Peter Lathan 2003