“Offies” Nominations Announced

Published: 26 January 2012
Reporter: Peter Lathan

imageThe nominations for the 2011 London Off-West End Theatre Awards, the "Offies", have been announced.

The nominations are:

Best male performance
Aden Gillett in Accolade at the Finborough
Trystan Gravelle in Honest at the Queen's Head Pub
Michael Matus in The Baker's Wife at the Union
David Wilson Barnes in Becky Shaw at the Almeida

Best female performance
Kelly Burke for Zelda in the Charing Cross Hotel
Vicky Campbell for I Am A Camera at the Rosemary Branch
Lisa Dillon for Knot Of The Heart at the Almeida
Vinette Robinson for Tender Napalm at the Southwark Playhouse

Best new play
Knot of The Heart by David Eldridge at the Almeida
Mogadishu by Vivienne Franzmann at the Lyric Hammersmith
The Kitchen Sink by Tom Wells at the Bush

Most promising new playwright
Luke Barnes for Chapel Street at the Old Red Lion
Rob Hayes for A Butcher of Distinction at the Cock Tavern
Dawn King for Foxfinder at the Finborough

Best director
Henry Bell for Three Farces at the Orange Tree
Blanche McIntyre for Accolade at the Finborough
Robert McWhir for Ragtime at the Landor

Best lighting designer
Howard Hudson for Burlesque at Jermyn Street, Ragtime and The Hired Man at the Landor
Alex Wardle for Uncle Vanya at the Arcola
Phil Webb for Henry VI Part I at the Rose Bankside

Best set designer
William Dudley for Snake in The Grass at the Print Room
Ruth Sutcliffe for Kingdom of Earth at the Print Room
Takis for His Teeth at Only Connect

Best sound designer
Neil Alexander for Snake in The Grass at the Print Room
Carl Prekopp for Macbeth at the Crypt of St Andrew
Dave Price for FEN at the Finborough

Best costume designer
Richard Kent for Mixed Marriage at the Finborough
Vissey Safavi for I Am A Camera at the Rosemary Branch
Martin Thomas for Ragtime at the Landor

Best movement
Joe Darke for Bound at Southwark Playhouse
Drew McOnie for Dames at Sea at the Union Theatre
Lee Proud for Guys and Dolls at Upstairs at the Gatehouse

Best ensemble
Mogadishu at the Lyric Hammersmith
Ragtime at the Landor
Tell Them That I am Young and Beautiful at the Arcola

Best production
Accolade at the Finborough
Knot of The Heart at the Almeida
Shalom Baby at Theatre Royal Stratford East

Best production for young people
A Very Old Man With Enormous Wings at the Little Angel
Noah's Ark at the Blue Elephant
Tin Soldier by Tangere Arts at the Unicorn

Best entertainment
Sixty-six Books at the Bush and Westminster Abbey
This is Where We Got To When You Came In at the Bush
Sleeping Beauty at Above the Stag

Best new musical
Burlesque at Jermyn Street
La Ronde at the Rosemary Branch
Little Women at the Lost Theatre

Best musical production
Parade at Southwark Playhouse
Ragtime at the Landor
The Hired Man at the Landor

Best artistic director
Neil McPherson at the Finborough
Rob McWhir at the Landor
Sasha Regan at the Union

Best producer
Richard Jordan of Richard Jordan Productions Ltd
Danielle Tarento
Will Young and Ben Monks of Supporting Wall