Manchester Theatre Awards 2012

Published: 17 January 2013

Manchester honours its own—as well as some of the top international entertainment that has graced the region over the last year—in the shortlist for the Manchester Theatre Awards.

The winners will be revealed at a glittering awards ceremony at the city’s Opera House on Tuesday March 26.

The awards, the largest of their kind outside London, recognise the work of several leading local names as well as some of the biggest performers in British and international theatre.

The MTAs are chosen by a panel of nine independent regional theatre critics and confirm Manchester as the heart of the country’s second home of theatreland.

They enjoy the support of several media partners, Manchester City Council, and leading figures in the city’s arts and business communities.

The panellists attend scores of productions throughout the region each year and this time have shortlisted 19 categories, ranging across drama, opera, musical theatre and dance.

The city’s big theatres vie for the coveted awards alongside some of the region’s much smaller venues. Besides the awards for best production, actor or actress, there is recognition too for supporting stars, design and the city’s vibrant fringe theatre productions.

See manchestertheatreawards.com for more information.

The full nominations list:

Best Actor

Justin Moorhouse, Two, Royal Exchange

Christopher Ravenscroft, The Winslow Boy, Bolton Octagon

Clifford Samuel, Obama the Mamba, President Of The Slums, Lowry

Ed Gaughan, A Midsummer Night’s Dream, Royal Exchange

Best Actress

Victoria Elliott, Two, Royal Exchange

Lucy van Gasse, Wonderful Town, Lowry

Maxine Peake, Miss Julie, Royal Exchange

Lysette Anthony, Lady Windermere’s Fan, Royal Exchange

Imogen Stubbs, Orpheus Descending, Royal Exchange

Best supporting actor

John Branwell, Alfie, Bolton Octagon

Antony Eden, Taking Steps, Oldham Coliseum

Russell Dixon, Macbeth, Bolton Octagon

Christopher Villiers, The Winslow Boy, Bolton Octagon

Best supporting actress

Natalie Grady, The Daughter-in-Law, Library Theatre

Clare Calbraith, Saturday Night And Sunday Morning, Royal Exchange

Carla Henry, Miss Julie, Royal Exchange

Maggie Service, The Country Wife, Royal Exchange

Best Actor in a Visiting Production

Karl Davies, Henry V and The Winter’s Tale, Lowry

John Owen-Jones, The Phantom of the Opera, Palace

Ray Fearon, Julius Caesar, Lowry

Robert Bathurst, Blue/Orange, Opera House

Best Actress in a Visiting Production

Josefina Gabrielle, The King and I, Lowry

Elaine C Smith, I Dreamed a Dream, Palace

Sian Phillips, Cabaret, Lowry

Best Production

The Winslow Boy, Bolton Octagon

Orpheus Descending, Royal Exchange

Arabian Nights, Library Theatre

Wonderful Town, Royal Exchange/The Halle/Lowry, at the Lowry

Best New Play

The Gatekeeper, by Chloe Moss, Royal Exchange Studio

Snookered, by Ishy Din, Oldham Coliseum

Towers Of Babel, by Nick Yardley, 24:7 Theatre Festival

Obama the Mamba, President Of The Slums, by Kevin Fegan, Lowry

Opera

Giulio Cesare, Opera North, Lowry

Xerxes, Royal Northern College of Music

Hansel and Gretel, Clonter Opera

The Maiden in the Tower/ Kashchei The Immortal, Buxton Festival

Don Giovanni, Opera North, Lowry

Dance

Hofesh Shechter - Political Mother, Lowry

Danza Contemporanea de Cuba, Lowry

Lyric Pieces, Birmingham Royal Ballet, Buxton Opera House

Some Like It Hip Hop, Zoo Nation, Lowry

Matthew Bourne’s Sleeping Beauty, New Adventures Production, Lowry

Best Visiting Production

DNA, Hull Truck, Royal Exchange Studio

Love’s Labour’s Lost, Northern Broadsides/New Vic Theatre, Buxton Opera House

Our Country’s Good, Out Of Joint/Bolton Octagon, at Bolton Octagon

Julius Caesar, Royal Shakespeare Company, Lowry

Blue/Orange, Theatre Royal Brighton production, Opera House 

Best Musical

The Phantom of the Opera, Palace

Carousel, Lowry

9 to 5, Opera House

American Idiot, Palace

The Lion King, Palace

Best Special Entertainment

The Hitchhiker’s Guide To The Galaxy Radio Show Live!, Opera House

Translunar Paradise, Lowry

Star Cross’d, Oldham Coliseum

Cinderella, Oldham Coliseum

Best Design

Manchester Lines, Library Theatre

Wonderful Town, Lowry

The Hound of the Baskervilles, Oldham Coliseum

Hansel and Gretel, Clonter Opera

Arabian Nights, Library Theatre 

Best Studio Production

Days Of Light, Starving Artists, Royal Exchange Studio

Snookered, Tamasha/Oldham Coliseum/Bush Theatre, Oldham University

Black Roses, Royal Exchange Studio

London, Paines Plough/Live Theatre and Salisbury Playhouse, Royal Exchange Studio

Best Performance in a Studio Production

Tricia Kelly, The Gatekeeper, Royal Exchange Studio

Fred Broom, No Sleep For The Haunted, Lowry Studio

Reuben Johnson, Wrecked, Lowry Studio

Julie Hesmondhalgh, Black Roses, Royal Exchange Studio

Rachel Austin, Black Roses, Royal Exchange Studio

Best Ensemble

Snookered, Oldham Coliseum

Star Cross’d, Oldham Coliseum

All the Bens, 24:7 Theatre Festival

Arabian Nights, Library Theatre 

Best Newcomer

Tamla Kari, Saturday Night And Sunday Morning, Royal Exchange

Anna Wheatley, Peter Pan, Octagon

Best Fringe

JB Shorts, Real Life Theatre Co, Joshua Brooks, Manchester

All the Bens, 24:7 Theatre Festival

The Cell, 24:7 Theatre Festival

The Bubbler, Studio Salford

David Upton